WTCH SHR RAFAEL

Find out more…

WORK

Rafa loves to work, from all the dogsports we have chosen agility, dogdancing and herding as our most favorites. 

RAFA'S LITTERS

SO FAR RAFA HAS HAD THREE LITTER. ALL PUPPS ARE DOING GREAT, TO FIND OUT MORE ABOUT THEM CLICK ON THE BUTTON BELLOW.

Weight

Height

HD

ED

OCD

SA

MDR

CEA

PRA

HSF4

PHA

CMR

The main reason why I wanted Rafa, was to get an active fellow, who would follow me everywhere. And he fulfilled this requirement more then perfectly. I can take him anywhere, because he is very balanced. Travelling by train, cable car or a boat doesn’t bother him at all. He follows me happily everywhere, and looks sad if I don’t take him. Rafa ignores other people, but those who he likes will welcome with a shoe (sock, slipper,… just anything that is near) in his mouth. He brings the shoe to Ajka and Chanel too, when he meets them after longer period of time :-).
Rafi loves walks, the longer the better. In addition to it, he loves all the dog sports and things we do together. In agility he reacts nicely, doesn’t knock down the bars and is relatively fast. When herding he would never leave a job undone and loves all the places where we come for herding. He loves learning new things (especially those which he discovers by himself), which makes his quite a good dog for dog dancing. For a treat he will work for everyone, but still he is not the kind of a dog that would let himself be stolen. Although he doesn’t guard my or his things, he would never let some enter our garden without a permission. 
Rafa avoids conflicts with other dogs, but he is not submissive and doesn’t let the other dogs to be “over” him. 
In other words Rafael is definitely not perfect, on the other hand, I’m a bit worried that if he was, he wouldn’t be mine. He is not flawless, he is just the dog, that I had dreamed of for so long. And I will never stop thanking for him to my parents, because without their bans I would have at home “one hundred” other dogs but Rafa would living be somewhere in Germany 🙂 And of course many thanks to Elke, who entrusted me such an amazing dog.

Rafu jsem si pořizovala hlavně jako aktivního parťáka pro život a on tenhle požadavek plní dokonale. Můžu ho vzít kamkoli a se vším se vyrovná s naprostým přehledem. Cestování vlakem, lanovkou nebo lodí mu nedělá problémy. Nadšeně mě doprovází na každém kroku a tváří se smutně, když ho s sebou nevezmu. Ostatí lidi ignoruje, ty co má rád ale nadšeně vítá a každého musí poctít donesenou botou ( pantoflí, ponožkou,… prostě čímkoli, co je zrovna po ruce). 
Miluje procházky, čím jsou delší, tím je šťastnější. Vedle toho se ale nadšeně vrhá do každé aktivity, kterou pro něj vymyslím (a do těch co si vymyslí sám ještě nadšeněji). V agility je přesný, nedělá moc chyby, krásně vnímá a je relativně rychlý. Na pasení by nikdy neodešel od práce a pokaždé, když přijedeme na místo, kde se obvykle pase, je štěstím bez sebe. Triky do dogdancingu se učí rychle a plní je s nadšením. Za pamlsek bude cvičit s kýmkoli, přesto není psem, co by se nechal ukrást. A ačkoli mé ani jeho věci si nehlídá, na zahradu by nikoho nevítaného nepustil. 
Konfliktům s ostatními pejsky se vyhýbá, ale submisivní není a podřizovat se rozhodně nebude. 
Do činností, které ho baví, se vrhá na 120 %, naproti tomu, když se mu něco nelíbí, dokáže to dát svým výrazem jasně najevo. Jako například když mě napadne namočit mu granule…to by pak jeden řekl, že se vedle misky vyzvrací. Nebo když má nastoupit do mého auta, často to vypadá, že jede zrovna na porážku 🙂
Rafa rozhodně není perfektní, na druhou stranu se trochu obávám, že kdyby byl a kdyby se zbavil některých svých “much”, tak už by zkrátka nebyl můj 🙂 Není dokonalý, ale je zkrátka a jednoduše vysněný a obrovské dík za něj patří především mým rodičům, bez jejichž zákazů bych už doma měla nejspíš celý útulek, ale Rafa by si mezitím žil kdesi v Německu 🙂 A také Elke, která mi tohohle raubíře svěřila 🙂

AGILITY

HERDING

DOGDANCING

MUSHING